Program „Lato w teatrze” – „Las w nas”. Szczegóły i zapisy

Autor grafiki: Maciej Mizgalski

ZWOLNIŁO SIĘ JEDNO MIEJSCE! ZAPRASZAMY DO ZAPISU!

W ramach programu „Lato w teatrze” Teatr Kameralny w Bydgoszczy będzie organizował w dniach 17-30.08.2020 roku projekt pn. „Las w nas”, w którym weźmie udział 24 dzieci w wieku 9-12 lat. Młodzi pasjonaci sztuki wezmą udział w półkoloniach teatralnych, podczas których będą przyglądać się światu zwierząt. Co łączy ludzi z nimi? Czego możemy się od nich nauczyć? Co myślą zwierzęta, gdy spoglądają na ludzi? Na te i na inne pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas warsztatów artystycznych, w trakcie których będziemy bacznie obserwować i naśladować zwierzęta. Odkryjemy zalety nawiązywania bliskich relacji z nimi. Poprzez artystyczne eksperymenty będziemy szukać w sobie cech zwierząt, uczyć się uważności na innych i spróbujemy znaleźć sposoby na to, by  zbliżyć się do otaczającej nas fauny. W czasie warsztatów aktorskich, muzyczno-aktorskich i plastyczno-aktorskich powstanie spektakl, w którym dzieci zabiorą głos na temat relacji człowieka z naturą. Kluczową rolą w projekcie spełnią improwizacje teatralne, twórcze zabawy ze skojarzeniami i frazeologizmami związanymi ze światem zwierząt oraz zadania uczące empatii i uważności.

Dzieci będą pracować w trzech grupach: aktorskiej, aktorsko-plastycznej oraz aktorsko-muzycznej. W programie każdej z grup znajdą się: zadania aktorskie oraz gry i zabawy teatralne. Ponadto dzieci skupia się na poznawaniu sztuki teatru jednej z perspektyw:

GRUPA AKTORSKA skupi się na kreowaniu scenariusza i scen pokazu finałowego.

GRUPA AKTORSKO-PLASTYCZNA będzie eksperymentować z różnymi technikami kreowania oprawy plastycznej spektaklu (elementy dekoracji, kostiumu).

GRUPA AKTORSKO-MUZYCZNA stworzy oprawę dźwiękową spektaklu finałowego. Zajęcia skupione będą na ćwiczeniach emisyjnych, umuzykalniających oraz zabawach uczących wyrażania siebie za pomocą dźwięku.

PRZEBIEG ZAJĘĆ
Uczestnicy będą pracować przez dwa tygodnie po 6 godzin dziennie, w jednej z trzech grup (można wybrać tylko jedną grupę). Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku 9-12 lat. Efektem warsztatów będzie pokaz finałowy w formie spektaklu teatralnego, który zostanie zaprezentowany w internecie. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Rodzice lub opiekunowie muszą zadeklarować udział dziecka w całym turnusie, czyli w dniach 17-30.08.2020 (13 dni zajęć – z wyłączeniem niedzieli 23.08).

UWAGA! Ze względu na sytuację epidemiologiczną uczestnicy będą musieli dostosować się do wszelkich wytycznych sanitarnych. Zajęcia planujemy zrealizować w formie tradycyjnych spotkań w małych grupach, jednak w przypadku nowych ograniczeń związanych z wirusem COVID-19 dopuszczamy organizację projektu w formie on-line (całościowo lub częściowo). O ewentualnych zmianach formuły zajęć będziemy informować uczestników na bieżąco.

CO TRZEBA ZROBIĆ, ŻEBY WZIĄĆ UDZIAŁ W WARSZTATACH?

Warunkiem zakwalifikowania do udziału jest obecność na warsztatach rekrutacyjnych (które zostaną przeprowadzone w formie on-line) oraz prawidłowe wypełnienie karty zgłoszenia (którą udostępnimy uczestnikom po spotkaniu rekrutacyjnym). Liczba miejsc jest ograniczona. O przyjęciu zadecyduje kolejność zgłoszeń.

Termin warsztatów rekrutacyjnych: 9.07.2020 (czwartek) godz. 16:30
Zajęcia zostaną zrealizowane w programie ZOOM. Wskazana jest instalacja programu na komputerze (pomocny link- jak pobrać program: https://www.youtube.com/watch?v=B_5BRlbEzY4&feature=youtu.be)
Przed rozpoczęciem warsztatów osoby zainteresowane otrzymają za pomocą e-maila link do spotkania on-line.

Na warsztaty rekrutacyjne obowiązują zapisy za pomocą e-maila: promocja@teatrkameralny.com W e-mailu prosimy podać adres e-mail, na który prześlemy zaproszenie do udziału w zajęciach on-line, imię i nazwisko oraz wiek dziecka oraz telefon kontaktowy do opiekuna/rodzica. Dodatkowe informacje: od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-14.00, telefon: 887 567 058, e-mail: a.mochalska@teatrkameralny.com

Uwaga – warsztaty rekrutacyjne mają na celu przybliżenie specyfiki zajęć – to nie casting. Przyjmujemy wszystkich zainteresowanych sztuką – bez względu na umiejętności artystyczne. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest chęć twórczej pracy i obecność w całym cyklu warsztatów (13 dni zajęć). Przed rozpoczęciem warsztatów odbędzie się również spotkanie on-line z rodzicami/opiekunami dotyczące kwestii organizacyjnych oraz przestrzegania zasad związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.

INFORMACJE O PROWADZĄCYCH WARSZTATY:

KATARZYNA CHMARA (prowadzenie warsztatów): Instruktorka teatralna, uczy emisji głosu oraz improv. Współzałożycielka grup teatru improwizacji „wymyWammy” oraz „Duo Impro Dwie Siostry”. Członkini teatru „Impro Atak!” w Łodzi, grupy„7 Kobiet w różnym wieku”, irlandzko-polskiego duetu „Which is Which”, a także europejskiego projektu improwizacji „Ohana”. Współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej „Improdrom” w Bydgoszczy. Często prowadzi warsztaty teatralne i impro w kraju i za granicą. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

ŁUKASZ PRZYKŁOCKI (prowadzenie warsztatów): Magister sztuki, absolwent wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, aktor i śpiewak. Od 2014 roku współpracuje z Filharmonią Pomorską, Agencją Artystyczną „Otello” i „Do Re Mi” przy audycjach dla dzieci i młodzieży. W latach 2015–2020 był  aktorem Bydgoskiego Teatru Lalek „Buratino”. W latach 2017–2019 występował w musicalach „Akademia Pana Kleksa” oraz „Dogonić Pippi” wyprodukowanych przez Filharmonię Gorzowską. W 2017 roku nawiązał kontakt z grupą ludzi zajmujących się sztuką performance Czarny Karzeł oraz miał przyjemność występować z nimi we Francji i Niemczech. Również w 2017 roku rozpoczął działalność ze Stowarzyszeniem Kulturalno-Artystycznym „Alelale”. Od 2018 roku współtworzy audycje w ramach programu „Czas dla nas” w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. W 2019 roku  pełnił funkcję asystenta reżysera przy spektaklu „Verbum Nobile” Stanisława Moniuszki wystawionym przez Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. 

MONIKA OSTROWSKA (prowadzenie warsztatów): Scenografka, kostiumografka. Absolwentka Politechniki Białostockiej i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Studiowała na Wydziałach Architektury Wnętrz i Wzornictwa oraz pracowni scenografii – dyplom w 2014 roku. Współpracowała m.in. z Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą Nova w Bydgoszczy, Teatrem Muzycznym Roma, Konsulatem Kultury w Gdyni. Uczestniczka Festiwalu „Scenografia 6D. Sześć Wymiarów Scenografii” i III Festiwalu Młodych Scenografów w Katowicach, na którym zdobyła wyróżnienie za scenografię i kostiumy do spektaklu „Remus” zrealizowanego w Teatrze Miniatura w Gdańsku.  Związana również z filmem jako scenografka kostiumografka i dekoratorka wnętrz (m.in film „Rap Brothers”, który był nominowany w Konkursie Młodego Kina na Festiwalu Filmowym w Gdyni).

ANNA NOWAK (koordynacja)Instruktorka teatralna, animatorka kultury, arteterapeutka. Od ponad 13 lat prowadzi zajęcia teatralne i działania animacyjne. Inicjatorka i koordynatorka ponad 30 projektów edukacyjno-społecznych (m.in. dziewięciu edycji Lata w teatrze w Tomaszowie Mazowieckim, Będzinie oraz Katowicach). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie edukacji i animacji kultury. Specjalista ds. edukacji w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum”. Absolwentka m.in. filologii polskiej o specjalności teatrologicznej i nauczycielskiej (Uniwersytet Mikołaja Kopernika), reżyserii teatru dzieci i młodzieży (Akademia Sztuk Teatralnych, filia we Wrocławiu), produkcji teatralnej (Uniwersytet Łódzki), podyplomowych studiów kwalifikacyjnych w zakresie emisji głosu (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej), kursu „Arteterapia – kultura przeciwko wykluczeniu” (Centrum Łowicka).

INFORMACJE O PROGRAMIE

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

W aktualnej 13. edycji programu dofinansowanie otrzymało 40 ośrodków z całej Polski – 17 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury.

Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 4 ośrodkom.

Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

Więcej informacji na temat programu na:

www.latowteatrze.pl

www.facebook.com/programLatowteatrze

www.facebook.com/instytutteatralny

LATO W TEATRZE 2020 organizują:

w ramach modułu LATO W TEATRZE+

Gminny Ośrodek Kultury w Górznie + Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Płośnicy
Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy + Stowarzyszenia Plantacja Wyobraźni – Mały Dom z Barlinka
Grupa Inicjatywna Baranówko + Wiejskie Stowarzyszenie Integracyjne Wiestin
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie + Fundacja Migawka

w ramach modułu LATO W TEATRZE

A la teatr, Babiogórskie Centrum Kultury im. dr Urszuli Janickiej – Krzywdy, Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo, Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice, Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice z siedzibą w Piotrowicach, Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim, Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, Dom Kultury w Strzelnie, Fundacja Ditero, Fundacja KONTRA/BANDA, Fundacja MUCHA, Fundacja PRO FUTURO, Fundacja t:, Fundacja Teatr Latarnia, Fundacja TIFF Collective, Gminne Centrum Kultury w Gorzycach, Gminny Ośrodek Kultury w Uściu Gorlickim, Lubartowski Ośrodek Kultury, Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, Miejski Teatr Miniatura, Ośrodek Teatralny Kana, Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta, Słupski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Bliżej Szkoły, Stowarzyszenie Kolektyw Kobietostan, Stowarzyszenie K.O.T., Stowarzyszenie Multi.Art, Stowarzyszenie Origo, Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Dobre, Stowarzyszenie Teatr Nowy, Suwalski Ośrodek Kultury, Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatr Kameralny w Bydgoszczy, Terra Artis Lanckorona